Darulhadis Konferanslarının Konuğu Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç Oldu


Konya Valiliği ile Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen İnce Minareli Medrese Darulhadis Konferansları kapsamında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, 'Mevlana ve İrfanı' konusunu inceledi.

Programa NEÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tahir Yüksek ve Prof. Dr. Önder Kutlu, NEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, NEÜ öğretim üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Osmanlı Medeniyetinin kurucu babalarının İbn Arabi ve Hz. Mevlana olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, "Atalarımız bu iki ustayı kendilerine üstad seçmişler ve o doğrultuda devam etmişler. Fikirlerini alıp işlemişler ve toplum inşa etmişler." dedi.

Hz. Mevlana'nın felsefesiyle, ruhuyla anlattığı şeylerden binlerce insanın Müslüman olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kılıç, "Hâlâ bugün aleyhinde propagandalar yapılıyorsa da Doğuda ve Batıda herkes Hz. Mevlana diyor. Neden? Samimiyet var, edebiyat yapma, caka satma yok Hz. Mevlana'da. Onun derdi, içindeki samimi ifadeler. Bundan dolayı Hz. Mevlana'nın bugüne taşınması, gençlerimizin, toplumumuzun, devletimizin Hz. Mevlana'nın görüşlerinden istifade etmesi lazım." şeklinde konuştu.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar